Skip to content

Rigid Core – Herringbone

Tę podłogę z twardym rdzeniem z mechanizmem klik 2G™ należy bezwzględnie montować zgodnie z niniejszą instrukcją, jak również z obowiązującymi normami krajowymi i przepisami budowlanymi dotyczącymi montażu podłóg elastycznych w momencie instalacji, aby zapewnić wysoką jakość dopasowania. Przed montażem należy sprawdzić, czy produkt został właściwie dobrany do końcowego zastosowania. W przypadku wątpliwości skontaktować się z dostawcą.

Produkt ten to pływająca podłoga o znakomitych właściwościach akustycznych, cieplnych i wodoodpornych o usztywnionym rdzeniu w celu ułatwienia instalacji na nierównych podłożach. Nie pochłania on wody, nie pęcznieje pod jej wpływem ani nie ulega przez nią uszkodzeniu. Przy właściwej instalacji i normalnym użytkowaniu, sprzątanie mopem na mokro i szybkie usunięcie rozlanych płynów na powierzchni nie wpłyną negatywnie na funkcjonowanie podłogi. Produkt nie jest odpowiedni do montażu na zewnątrz ani w stale mokrych pomieszczeniach. Można go wykorzystywać w tradycyjnych łazienkach w mieszkaniu, kuchniach czy pomieszczeniach gospodarczych.

Przed montażem tego produktu należy zainstalować stałe elementy, pozostawiając miejsce na rozszerzanie i kurczenie materiału; patrz niżej.

W sekcji Procedura montażu wskazano sytuacje, w których można użyć uszczelniacza w szczelinach dylatacyjnych.

Zwykle nie wymaga się osobnej warstwy podkładu; szczegółowych informacji może udzielić dostawca pokrycia podłogowego.

Normy krajowe i przepisy budowlane
  • Unia Europejska: DTU 53.2, DIN 18365 (Teil C)
Osoba przeprowadzająca montaż jest odpowiedzialna za wzrokową kontrolę wszystkich materiałów w optymalnym oświetleniu w celu potwierdzenia, że są to materiały o właściwym wzorze, kolorze, partii, jakości, wolne od wad i w ilości zgodnej z zamówieniem. Jeśli materiał lub jego partia są niewłaściwe lub gdy widoczne są wady, przed zamontowaniem materiału należy skontaktować się ze sklepem, w którym został on zakupiony. Reklamacje i roszczenia dotyczące wyraźnie widocznych wad nie będą przyjmowane po instalacji. Nie należy przygotowywać ani montować przed zakończeniem innych prac.

W przypadku zastosowań komercyjnych należy zadbać, aby co najmniej 48 godzin przed montażem rozpakować elementy podłogi (deski/płytki można układać jedne na drugich, ale muszą znajdować się w pozycji poziomej) i pozostawić w docelowym pomieszczeniu, aby dostosowały się do panujących w nim warunków. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 do 27°C.

Przy montażu w mieszkaniu aklimatyzacja zazwyczaj nie jest konieczna, jeśli temperatura produktu znajduje się już w przedziale 18–27°C. Jeśli jednak produkt był przed montażem narażony na ekstremalne temperatury, aklimatyzacja jest wymagana.


Przed montażem tego produktu należy upewnić się, że podłoże jest zwarte i lite, gładkie i równe, czyste i dokładnie zamiecione.

Wszelkie nierówności podłoża powinny mieścić się w maksymalnym zakresie 3 mm poniżej poziomu na długości 2 metrów w dowolnym kierunku.

Wszelkie wystające punkty i zagłębienia należy uprzednio usunąć, aby zapobiec uszkodzeniu produktu. Większe różnice wysokości mogą wymagać wyrównania poprzez wypełnienie  całej powierzchni podłogi. Dodatkowe wytyczne dotycząceprzygotowania podłoża sformułowano w normach krajowych i przepisach budowlanych dotyczących montażu podłóg elastycznych, wymienionych na stronie 1.

Zmierzyć wilgotność podłoża bazowego (np. betonu) zgodnie z odpowiednim lokalnym standardem:

  • Badanie higrometrem = mniej niż 95% wilgotności względnej.
  • Test węglikiem wapnia = nie więcej niż 3% dla jastrychów cementowych / nie więcej niż 1,4% dla jastrychów na bazie siarczanu wapnia.
Wzór na tym produkcie jest rozmieszczony losowo i może być bardziej intensywny na niektórych płytkach/deskach niż na innych. Aby zapobiec powstawaniu miejsc o ciemniejszych i jaśniejszych kolorach, płytki/deski należy rozpakować i wymieszać.

zobacz kroki instalacji

UWAGA: podłogę z twardym rdzeniem / hybrydową należy chronić przed wysokimi temperaturami lub długotrwałym narażeniem na bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzeń. Patrz sekcja Oranżerie / Cieplarnie / Ogrody zimowe.

Montaż tego produktu wymaga zachowania szczeliny dylatacyjnej o szerokości 5 mm wokół pomieszczenia i wszystkich stałych obiektów z uwzględnieniem rur. Ten minimalny wymóg należy zwiększyć do 8 mm w przypadku powierzchni przekraczających 100 m² (skonsultować się z dostawcą, jeśli powierzchnia jest większa). Należy zwrócić uwagę, że minimalna szczelina dylatacyjna to najwęższa szczelina pomiędzy produktem i statycznym elementem instalacji, którą można zmierzyć w DOWOLNYM miejscu dookoła obwodu.

Uwzględniając rozszerzalność cieplną, ościeżnice drzwi powinny również zostać podcięte lub otoczone szczeliną dylatacyjną. Należy również usunąć lub podciąć listwy przypodłogowe. Ewentualnie zastosować odpowiednie wykończenie krawędzi uwzględniające szczelinę dylatacyjną.

Listwy przypodłogowe montowane po montażu podłogi należy mocować do ściany, NIE do pokrycia podłogowego, pozostawiając 0,5 mm między listwą a powierzchnią podłogi.

W potencjalnie wilgotnych obszarach, gdzie należy chronić szczelinę dylatacyjną między meblami stałymi a podłogą przed potencjalnym narażeniem na działanie wody, dozwolone jest zastosowanie elastycznego uszczelniacza akrylowego lub elastycznego uszczelniacza silikonowego o niskim module i neutralnym systemie utwardzania. Nie należy stosować uszczelniacza do wypełniania wszystkich szczelin dylatacyjnych.

Potencjalnie wilgotny obszar należy odseparować od głównej powierzchni przy użyciu szczelin dylatacyjnych lub podobnego systemu przy połączeniach z drzwiami. UWAGA: orientacyjnie zalecamy, by maksymalna uszczelniona powierzchnia nie przekraczała 4 m². W przypadku większych powierzchni skonsultować się z dostawcą.

Kiedy ciąg podłogowy przekracza 15 m szerokości lub długości, należy po każdym takim odcinku zastosować szczelinę dylatacyjną o szerokości 8 mm.

Zazwyczaj nie powinno się przyklejać podłóg z twardym rdzeniem do podłoża, ponieważ ogranicza zdolność materiału do rozszerzania się i kurczenia.

Należy zachować szczególną dbałość przy układaniu tego produktu w pomieszczeniach narażonych na duże wahania temperatury, np. w nieogrzewanych pokojach, oranżeriach/cieplarniach lub miejscach wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez szklane drzwi, ponieważ niewłaściwe zastosowanie dylatacji może skutkować uszkodzeniami. W takich przypadkach należy zastosować szczeliną dylatacyjną o szerokości minimum 10 mm.

Produkt nie nadaje się do zastosowania w saunach i podobnych pomieszczeniach.

Podłogi w pobliżu pieców lub otwartych palenisk wymagają odpowiedniej ochrony.

UWAGA: podłogę z twardym rdzeniem / hybrydową należy chronić przed wysokimi temperaturami lub długotrwałym narażeniem na bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzeń.

Aby z powodzeniem zamontować produkt, niezbędne będą następujące narzędzia: ołówek, nóż, taśma miernicza, linijka/liniał pomiarowy, kątownik stolarski, piła, przekładki, ręczny wałek, dociągacz, młotek zwykły i gumowy, klocek montażowy, wiertarka i wiertło do drewna (wykonywanie cięć wokół rur).
  • Beton/jastrych: w przypadku nierówności podłoża zaleca się zastosowanie odpowiedniej masy samopoziomującej.
  • Płytki kamienne/mozaika/lastryko/podłoże ceramiczne: upewnić się, że powierzchnia jest twarda, sucha i nie ma na niej wosku, oleju, kurzu ani luźnych kawałków płytek. Naprawić wszelkie luźne płytki. Wyrównać wszelkie spoiny głębsze i/lub szersze niż 5 mm.
  • Podłogi drewniane: powinny być dobrze umocowane i wykazywać niewielkie ugięcie. Wszystkie luźne deski muszą zostać zamocowane, szczeliny wypełnione, a pofałdowania usunięte. Jeśli zachodzi taka konieczność, pokryć deski podłogowe odpowiednią sklejką lub podobnym materiałem.
  • Panele drewniane/parkiet: upewnić się, że podłoga jest dobrze umocowana, i naprawić wszelkie luźne lub popękane miejsca. Przed montażem należy usunąć podłogi z płyt drewnianych układane bezpośrednio na ziemi/ asfalcie/smole.
  • Podłogi metalowe i malowane: usunąć luźną farbę lub inne wykończenie.
  • Linoleum / płytki termoplastyczne / podłogi winylowe / korkowe: upewnić się, że podłogi tego typu są dobrze umocowane, i naprawić wszelkie luźne lub popękane miejsca.
  • Należy najpierw odpowiednio pokryć/zakapsułkować lub usunąć mechanicznie istniejące podłogi montowane na lepiku asfaltowym (ATA lub „Cutback”).
  • Usunąć włókiennicze pokrycia podłogowe (z wykładziną włącznie).
  • Laminat: zwykle zaleca się jego usunięcie.
  • Azbest: niektóre starsze płytki elastyczne i kleje mogą zawierać azbest. Azbest i pozostałości kleju azbestowego muszą być usunięte mechanicznie przez profesjonalną firmę zajmującą się usuwaniem azbestu przed instalacją podłóg winylowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z odpowiednimi organami w celu uzyskania porady dotyczącej usuwania i utylizacji.
  • Inne podłogi: skonsultować się z dostawcą.

Niniejszy produkt należy zawsze montować na dobrze umocowanej bazie. Podłogi pływające lub z amortyzowanym spodem nie stanowią odpowiedniego podłoża i powinny zostać usunięte.

Ogrzewanie podłogowe: produkt ten można instalować przy ogrzewaniu podłogowym, jednak temperatura pomiędzy podkładką i powierzchnią podłoża nie może przekraczać 27°C.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: należy skonsultować się z producentem, aby upewnić się, że wybrany system jest zgodny z tą podłogą. Systemy siatkowe / z drutu należy osadzić w bazie odpowiedniego podkładu i masy wyrównującej, aby pokryć druty lub siatkę, konsultując się z dostawcą podkładu.

Uwaga: ogrzewanie podłogowe może wpływać na poziom wilgoci. Skonsultować się z dostawcą.

Po montażu podłogi usunąć przekładki i zamieść miękką szczotką. Zamontować listwy przypodłogowe lub odpowiednie wykończenie brzegów (dostępne u lokalnego dystrybutora), aby zakryć szczeliny dylatacyjne. Elementy te powinny być przymocowane do ściany, nie do podłogi, aby produkt mógł się swobodnie rozszerzać.
  • Regularnie zamiatać podłogę w celu usuwania luźnych zanieczyszczeń lub piasku, ponieważ mogą one powodować delikatne zarysowania.
  • Do dokładnego czyszczenia dostępne są produkty o neutralnym pH. Odradza się stosowanie domowych środków czyszczących oraz detergentów zawierających wybielacze. Po ich zastosowaniu podłoga może stać się śliska lub ulec odbarwieniu.
  • Zawsze należy jak najszybciej usuwać rozlane płyny mopem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i ewentualnego zaplamienia.
  • Przy wejściu umieszczać wycieraczki chroniące przed piaskiem i wilgocią. Upewnić się, aby wycieraczki nie miały gumy od spodu, aby uniknąć odbarwień podłogi.
  • Unikać przesuwania lub ciągnięcia mebli bądź innych przedmiotów po podłodze – zastosować podkładki zapobiegające zarysowaniom.
  • Korzystać z ochraniaczy lub innych sposobów zapobiegających odkształceniom spowodowanym ciężkimi meblami.
  • W celu uzyskania jak najlepszego funkcjonowania produktu, utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu w zakresie od 18 do 27°C.
  • Nie wolno narażać produktu na działanie stojącej wody. Grozi to poślizgnięciem.
  • Ostrożnie stosować ogrzewanie podłogowe, aby uniknąć uszkodzeń podłogi przez lokalne gorące punkty/blokady cyrkulacji ciepła. Ostrożnie wybierać miejsca dla dywanów i mebli, które nie pozwalają na cyrkulację gorącego powietrza.
  • Podłogę należy chronić przed zbyt wysokimi temperaturami lub długotrwałym narażeniem na bezpośrednie światło słoneczne, ponieważ mogą one prowadzić do uszkodzeń.
  • Wskazówki dotyczące pielęgnacji podłóg można uzyskać od dostawcy lub ze strony internetowej.

W przypadku pytań związanych z produktem prosimy o kontakt z dystrybutorem, u którego został zakupiony.

  1. Rozkład wzoru: dokonać pomiarów na ścianie początkowej i końcowej, aby wyznaczyć środek pomieszczenia (Rys. 1).


    Rys. 1

  2. Odmierz 54 mm (2 1/8”) dla desek o szerokości 152 mm (6’’) (Rys. 2a) lub 63 cm dla desek o szerokości 177 mm (7’’) (Rys. 2b) od lewej i prawej strony zaznaczonego środka na obu końcach pomieszczenia i zaznacz linię kredą.


    Rys. 2a


    Rys. 2b

  3. Otworzyć kilka opakowań produktu. Deski oznaczono z tyłu literami „A” i „B” (schemat poniżej). Oddzielić deski na stosy według oznaczeń z brzegami ułożonymi w tym samym kierunku. Przemieszać deski w każdym stosie, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd zamontowanej podłogi (Rys. 3).


    Rys. 3

  4. Wziąć jedną deskę „A” oraz jedną „B” i umieścić je w  pozycji pokazanej poniżej. Pochylić główną krawędź deski B, wsunąć w szczelinę i położyć płasko (Rys. 4a i 4b).


    Rys. 4a


    Rys. 4b

  5. To jest kąt początkowy. Uwaga: przy wszystkich ścianach i pionowych wspornikach wymagane są przekładki o szerokości 5 mm (Rys. 5).


    Rys. 5

  6. Zestawić zewnętrzną krawędź rogu deski „A” z wewnętrznym rogiem na przeciwległej linii (Rys. 5).


    Rys. 5

  7. <p.
  8. Kontynuować montaż desek bez ich przycinania, pracując w przeciwnych kierunkach. Sprawdzać, czy zamontowane deski ułożono w linii prostej (Rys. 6).


    Rys. 6

  9. Rozpocząć przy „ścianie końcowej” i wsunąć końcową krawędź deski „B” w bok deski „A”. Wsunąć deskę „B” z powrotem w koniec deski „A” pod niewielkim kątem aż do zamocowania (Rys. 7). Uwaga: jeśli pojawiło się odchylenie od linii środkowej, produkt można przesuwać po podłożu w przód i w tył (Rys. 7).


    Rys. 7

  10. Kontynuować instalację desek „B”. Powtórzyć po drugiej stronie rzędu oryginalnych desek „B” przy użyciu desek „A”. Zakończyć montaż, stosując tę samą metodę z właściwie umiejscowionymi przekładkami i wyrównanym wzorem (Rys. 8).


    Rys. 8

  11. Cięcie i układanie desek przy ścianach należy wykonać następująco: zmierzyć i zaznaczyć deski, jak pokazano na schemacie. Kąt ściany można określić przy użyciu celownika kątowego (patrz niżej) (Rys. 9).

  12. Fig. 9

Pobierz instrukcje w formacie PDF