Skip to content

Instrukcja montażu metodą klejenia

Podłogi klejone powinny być montowane zgodnie z niniejszą instrukcją, jak również z obowiązującymi normami krajowymi i przepisami budowlanymi dotyczącymi montażu podłóg elastycznych w momencie instalacji, aby zapewnić wysoką jakość dopasowania. Podłogi te nie nadają się do montażu na zewnątrz ani w pomieszczeniach, w których stale będzie panowała wilgoć. Nadają się do stosowania w tradycyjnych domowych łazienkach, kuchniach, pralniach i pomieszczeniach gospodarczych.

Niestosowanie się do niniejszych wytycznych dotyczących montażu i/lub aktualnych norm krajowych oraz przepisów prawa budowlanego w czasie instalacji może spowodować utratę gwarancji.

Normy krajowe i przepisy budowlane

  • Unia Europejska: DTU 53.2, DIN 18365 (Teil C)
Osoba przeprowadzająca montaż jest odpowiedzialna za wzrokową kontrolę wszystkich materiałów w optymalnym oświetleniu w celu potwierdzenia, że są to materiały o właściwym wzorze, kolorze, partii, jakości, wolne od wad i w ilości zgodnej z zamówieniem. Jeśli materiał lub jego partia są niewłaściwe lub gdy widoczne są wady, przed zamontowaniem materiału należy skontaktować się ze sklepem, w którym został on zakupiony. Reklamacje i roszczenia dotyczące wyraźnie widocznych wad nie będą przyjmowane po instalacji. Nie należy przygotowywać ani montować przed zakończeniem innych prac.

Materiały podłogowe należy wyjąć z opakowań co najmniej 24 godzin przed montażem i pozostawić do w docelowym pomieszczeniu, aby dostosowały się do panujących w nim warunków (płytki/deski można układać w stosy, ale muszą one leżeć płasko). W okresie aklimatyzacji systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, jeśli są dostępne, powinny działać (co najmniej 24 godzin przed, w trakcie i 24 godziny po montażu podłogi). Podczas aklimatyzacji i montażu należy unikać narażenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, stosując zasłony okienne lub inne tymczasowe rozwiązania.

Aby uzyskać optymalne rezultaty, temperatura w pomieszczeniu powinna zawsze wynosić 18–27°C.

Przygotowanie podłoża musi być zgodne z obowiązującymi normami krajowymi i przepisami budowlanymi dotyczącymi montażu podłóg elastycznych w momencie instalacji oraz ściśle zgodne z niniejszą instrukcją montażu.

Podłoże musi być mocne, twarde, płaskie, równe, gładkie, suche, czyste i wolne od kurzu, a jego przygotowanie powinno być uzależnione od rodzaju podłoża.

Szczegółowe informacje można znaleźć w rozdziale Typy podłoża.

Należy zmierzyć wilgotność podłoża bazowego (np. betonu) zgodnie z odpowiednią lokalną normą, która różni się w zależności od regionu (patrz Tabela 1). Dla każdego podłoża o wilgotności przekraczającej te wartości graniczne należy zastosować odpowiednią membranę przeciwwilgociową/system izolacji przeciwwilgociowej.

UWAGA: Niektóre normy krajowe wymagają kontrolowania pH płyty betonowej.

Tabela 1: Wilgoć w betonowym podłożu



Nasze środki klejące sprzedawane w USA tolerują wartości do 8 funtów wilgoci na 1000 stóp² na 24 godziny

UWAGA: podłoża drewniane powinny być sprawdzone i zmierzone pod względem wilgotności zgodnie z odpowiednimi lokalnymi normami i przepisami budowlanymi.

Wzór na tym produkcie jest rozmieszczony losowo i może być bardziej intensywny na niektórych płytkach/deskach niż na innych. Aby zapobiec powstawaniu miejsc o ciemniejszych i jaśniejszych kolorach, płytki/deski należy rozpakować i wymieszać.

Instrukcja montażu metodą klejenia

  1. Otwórz kilka paczek paneli.
  2. Rozdziel panele lewe i prawe na osobne stosy.
  3. Przy układaniu podłogi pamiętaj, by kłaść panele „na zrąb”.
Uwaga:
  • Panele do zygzaków nie powinny być układane równolegle ani wzdłuż krótszej, ani dłuższej krawędzi.
  • Przy zastosowaniu w połączeniu z odpowiadającymi panelami innymi niż do zygzaków obowiązują normalne zasady związane z różnicami w kolorze między partiami produktów.
  1. Płytki i panele należy układać na rozprowadzonym kleju zgodnie z instrukcjami dotyczącymi danego rodzaju kleju, aby zapewnić maksymalną siłę wiązania i zminimalizować ryzyko powstawania odklejeń i szczelin.
  2. Należy natychmiastowo używać wałka ręcznego do każdej małej sekcji w miarę postępów. Nadmiar kleju natychmiast wytrzeć wilgotną szmatką.
  3. Cała powierzchnia powinna być wałkowana w obu kierunkach po montażu przy użyciu wałka o wadze 68 kg lub wałka ręcznego w ograniczonych przestrzeniach, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi.
  4. Należy zadbać o to, aby przez 24 godziny po ułożeniu nikt nie chodził po panelach i płytkach (lub zabezpieczyć je przed bezpośrednim kontaktem, np. przykryć deską lub płytą).
  5. Nadmiar kleju należy usunąć zgodnie z wytycznymi producenta. W przypadku większości klejów zaleca się ich usunięcie za pomocą wilgotnej szmatki, gdy są jeszcze mokre. Zaschnięty klej można usunąć tylko za pomocą spirytusu mineralnego lub produktu do usuwania kleju dostarczonego przez dostawcę (w zależności od dostępności w danym regionie).
  6. UWAGA: w przypadku stosowania kleju utwardzanego wilgocią należy użyć spirytusu mineralnego lub ściereczek budowlanych — nie wolno go czyścić wodą. Utwardzony klej można usunąć tylko mechanicznie. Należy zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi kleju, aby uzyskać informacje na temat szczegółowej procedury czyszczenia.

  7. Po montażu należy utrzymać warunki otoczenia zgodnie z procesem aklimatyzacji.

Etapy montażu dotyczące indywidualnie ciętych desek ze wzorem w jodełkę znajdują się w części „Etapy montażu” na stronie 5.

UWAGA: firma nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, szkody lub reklamacje w przypadku zastosowania niewłaściwej metody montażu lub systemu klejenia, a także w przypadku niezastosowania się do instrukcji producenta kleju.

1. Podłoża lite

Beton/podkłady cementowo-piaskowe
Podłoża te powinny spełniać wymogi norm krajowych oraz przepisów prawa budowlanego podanych na stronie 1.

UWAGA: podkład cementowo-piaskowy nie jest dopuszczalnym podłożem dla tego produktu w Australii i Nowej Zelandii, ponieważ norma AS/NZS 1884 nie zezwala na montaż na takim podkładzie.

Nowe i stare
Wszystkie podłogi betonowe należy ścierać mechanicznie w celu usunięcia zanieczyszczeń (mleczko betonowe, farba, zaprawa, klej itp.). W przypadku Stanów Zjednoczonych podłogę należy przygotować zgodnie z normą ASTM F710. Zastosować odpowiednią membranę przeciwwilgociową (zgodnie z wymaganiami), system gruntujący i podkładowy zgodnie z zaleceniami producentów tych produktów.

Beton zacierany mechanicznie
Po przeprowadzeniu próby skraplania wody (zgodnie z normą ASTM F3191) w celu określenia porowatości (tworzenia się kropel wody) może być konieczne mechaniczne przygotowanie ścierne albo przez szlifowanie diamentowe, skaryfikację lub lekkie piaskowanie, aby usunąć mleczko betonowe i umożliwić rozprowadzenie kleju podłożu. W przypadkach, kiedy wilgotność przekracza powyższe limity, powierzchnię należy jeszcze poddać ścieraniu przed zastosowaniem odpowiedniej membrany przeciwwilgociowej/systemu regulującego poziom wilgoci.

Anhydryt (gips – siarczan wapnia)
Podkłady anhydrytowe mogą być trudne do rozpoznania i mylone z bardziej tradycyjnymi produktami na bazie cementu. W przypadkach, kiedy podkład nie jest wystarczająco suchy, należy skonsultować się z producentem i upewnić się, że wybrano właściwą masę uszczelniającą i środek wypełniający. Przed przystąpieniem do montażu należy się upewnić, że cała warstwa mleczka betonowego na powierzchni została dostatecznie zeszlifowana i usunięta.

UWAGA: anhydryt nie jest dopuszczalnym podłożem dla tego produktu w Australii i Nowej Zelandii.

Podłogi malowane
Mechanicznie usunąć wszystkie warstwy farby aż do pierwotnego podłoża. Ocenić i przygotować zgodnie z odsłoniętym podłożem, zastosować odpowiedni podkład i masę wyrównującą² po konsultacji z dostawcą podkładu.

² Ten krok jest opcjonalny w USA

2. Podłoża drewniane

Wszystkie rodzaje płyt wiórowych/płyt wiórowych z drewna/Weyroc/MDF/OSB
Pokryć sklejką podłogową o grubości 5,5 mm (inne rozwiązania — patrz Tabela 2) zamocowaną zgodnie z normami krajowymi. Połączenia sklejki powinny być wygładzone przy użyciu gładzi gipsowej/ łat lub przy użyciu odpowiedniego podkładu i masy wyrównującej po konsultacji z dostawcą podkładu. Sklejka musi być zamocowana zgodnie z instrukcją producenta oraz normami krajowymi, aby wyeliminować potencjalne późniejsze ruchy wynikające ze zmiennych warunków klimatycznych.

Podłogi ze sklejki podłogowej
Połączenia sklejki powinny zostać wygładzone przy użyciu gładzi gipsowej/ łat lub przy użyciu odpowiedniego podkładu i masy wyrównującej po konsultacji z dostawcą podkładu. Podłogi ze sklejki o grubości poniżej 5,5 mm należy traktować jak podłogi z płyty wiórowej. Należy wykonać test na wilgotność i odkurzyć cały pył, aby ułatwić wiązanie.

Standardowe deski podłogowe/pióro i wpust
Deski należy dobrze zabezpieczyć, luźne elementy zamocować i wymienić te zużyte. Pokryć sklejką podłogową o grubości co najmniej 5,5 mm (1/4 cala) (inne rozwiązania — patrz Tabela 2) zamocowaną zgodnie z instrukcją producenta oraz normami krajowymi. Połączenia sklejki powinny być wygładzone przy użyciu gładzi gipsowej/ łat lub przy użyciu odpowiedniego podkładu i masy wyrównującej po konsultacji z dostawcą podkładu.

W miejscach, w których prawdopodobne jest częste rozlewanie płynów, należy stosować zastępczo płyty włóknisto-cementowe montowane zgodnie z wytycznymi producenta i obowiązującymi przepisami budowlanymi.

UWAGA: płyty włóknisto-cementowe, jako wyjątkowo porowate, muszą być najpierw zagruntowane odpowiedni m środkiem gruntującym, a w razie potrzeby masą wygładzającą lub wyrównującą po konsultacji z dostawcą podkładu.

Faliste podłogi drewniane
Należy je najpierw wyrównać poprzez szlifowanie lub struganie w celu usunięcia nierówności. Następnie pokryć sklejką podłogową o grubości 5,5 mm (inne rozwiązania — patrz Tabela 2). Używając odpowiedniej łaty podłogowej, należy wypełnić spoiny i łączenia sklejki. Do wypełniania łat przed montażem sklejki lub gotowych podkładów można również użyć odpowiedniego podkładu i masy wygładzającej po konsultacji z dostawcą podkładu.

Drewniane panele mozaikowe², parkiety², klepki², laminaty/produkty na wpusty Usunąć takie pokrycia podłogowe wraz z podkładem i akcesoriami. Odpowiednio przygotować podłoże.

² W USA skonsultować się z dostawcą.

Tabela 2: Specyfikacja sklejki i dozwolone regionalne rozwiązania alternatywne



3. Inne istniejące podłoża

Azbest
Niektóre starsze płytki elastyczne i kleje mogą zawierać azbest. Azbest i pozostałości kleju azbestowego muszą być usunięte mechanicznie przez profesjonalną firmę zajmującą się usuwaniem azbestu przed instalacją podłóg winylowych. W razie wątpliwości należy skontaktować się z odpowiednimi organami w celu uzyskania porady dotyczącej usuwania i utylizacji.

Asfalt
Nasz produkt nie może być układany bezpośrednio na podłożach asfaltowych. W porozumieniu z dostawcą podkładu należy zastosować odpowiednią masę wygładzającą, przygotowując asfalt zgodnie z wytycznymi producenta masy wygładzającej, zapewniając dostateczne odtłuszczenie, oczyszczenie i zagruntowanie asfaltu.

UWAGA: asfalt nie jest dopuszczalnym podłożem dla tego produktu w Australii, Nowej Zelandii i USA, ponieważ nie pozwalają na to przepisy budowlane.ww

Podłogi metalowe
Metalową powierzchnię wyczyścić, odtłuścić i poddać ścieraniu mechanicznemu, aby usunąć zanieczyszczenia/rdzę i zapewnić przyczepność powierzchni. Tam, gdzie daje to równą powierzchnię, pokrycie podłogowe należy przykleić za pomocą dwuskładnikowych klejów chemoutwardzalnych lub jednoskładnikowych klejów utwardzanych wilgocią (jeśli są dostępne w danym regionie); w przeciwnym razie podłoże należy najpierw zagruntować i wyrównać za pomocą zalecanej masy wyrównującej. Należy skonsultować się z dostawcą.

Płytki kamienne / mozaika / lastryko / podłoża ceramiczne
Sprawdzić wilgotność podłoża. W przypadku wykrycia wilgoci należy skonsultować się z dostawcą.

W większości przypadków podłoża te nie będą wystarczająco chłonne, aby klej mógł się w nich rozprowadzić. Należy je albo usunąć, a podłoże przygotować jak w przypadku odkrytego podłoża, albo mechanicznie przygotować powierzchnię poprzez dokładne oczyszczenie, spłukanie i wyszlifowanie powierzchni, zwracając przy tym uwagę, aby powierzchnia była twarda, sucha i wolna od wosku, oleju, kurzu i luźnych płytek/ odłamków, a także aby wszystkie otwory zostały naprawione odpowiednią szybkowiążącą zaprawą naprawczą. Po konsultacji z dostawcą podkładu nałożyć odpowiedni podkład i zaprawę samopoziomującą, upewniając się, aby wszystkie linie spoin zostały wypełnione i wyrównane. Może być wymagana druga warstwa podkładu i zaprawy samopoziomującej, aby wygładzić spoiny starych płytek.

Podłogi elastyczne np. linoleum, PVC, płytki termoplastyczne, wykładziny, korek
Usunąć takie pokrycia podłogowe oraz wszelkie pozostałości kleju. W USA skonsultować się z dostawcą. Następnie odpowiednio przygotować podłoże.

Inne podłogi
Magnezytowe, Granwood itp. Skonsultować się z dostawcą.

(Werandy / cieplarnie/ miejsca przylegające do okien panoramicznych lub przeszkleń sufitowych/ nieogrzewane pomieszczenia / miejsca wilgotne ze znaczną ilością rozlewanego płynu).

W pomieszczeniach, w których można oczekiwać wystąpienia temperatury do 50°C, używać rekomendowanego przez nas środka klejącego. W pomieszczeniach, w których można oczekiwać wystąpienia temperatury do 50°C lub znacznych ilości rozlewanego płynu i powtarzających się wilgotnych warunków, podłoga musi być zainstalowana za pomocą dwuskładnikowego kleju chemoutwardzalnego lub jednoskładnikowego kleju utwardzanego wilgocią (jeśli jest dostępny w danym regionie). Konieczne jest utrzymanie temperatury w granicach 18–27°C na 24 godziny przed montażem, w jego trakcie i na 24 godziny po jego zakończeniu. Okna należy zasłonić na min. 48 godzin przed montażem i po jego zakończeniu.

Deski/ płytki można montować na systemach ogrzewania podłogowego przy użyciu właściwego kleju, jednak temperatura osiągana przez powierzchnię klejoną nie może przekraczać 27°C. Ogrzewanie podłogowe musi zostać przekazane do eksploatacji przed montażem podłogi. Musi ono jednak być wyłączone przez 48 godzin przed montażem, w jego trakcie i przez 48 godzin po zakończeniu prac. Następnie stopniowo zwiększać temperaturę do 27°C, jednak nie szybciej niż o 2°C dziennie do osiągnięcia pożądanej wartości.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe: należy skonsultować się z producentem, aby upewnić się, że wybrany system jest zgodny z tą podłogą. Systemy siatkowe/z drutu należy osadzić w bazie odpowiedniego podkładu i masy wyrównującej, aby pokryć druty lub siatkę, konsultując się z dostawcą podkładu.

W przypadku podłóg betonowych i drewnianych przed montażem i w czasie jego trwania temperatura w pomieszczeniu musi mieścić się w przedziale 18–27°C.

W przypadku rur ogrzewania podłogowego zatopionych w betonie zastosować odpowiedni podkład i zaprawę samopoziomującą zgodnie z instrukcją producenta.

Ważne: ostrożnie stosować ogrzewanie podłogowe, aby uniknąć uszkodzeń podłogi przez lokalne gorące punkty/blokady cyrkulacji ciepła. W szczególności ostrożnie wybierać miejsca dla dywanów i mebli, które nie pozwalają na cyrkulację gorącego powietrza. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za uszkodzenie płytek podłogowych w takich okolicznościach.

  • Przy wejściu umieszczać wycieraczki chroniące przed piaskiem i wilgocią. Upewnić się, aby wycieraczki nie miały gumy od spodu, aby uniknąć odbarwień podłogi.
  • Unikać przesuwania lub ciągnięcia mebli bądź innych przedmiotów po podłodze – zastosować podkładki zapobiegające zarysowaniom.
  • Korzystać z ochraniaczy lub innych sposobów zapobiegających odkształceniom spowodowanym ciężkimi meblami.
  • Regularnie zamiatać podłogę w celu usuwania luźnych zanieczyszczeń lub piasku, ponieważ mogą one powodować delikatne zarysowania.
  • Do dokładnego czyszczenia dostępne są produkty o neutralnym pH. Odradza się stosowanie domowych środków czyszczących oraz detergentów zawierających wybielacze. Po ich zastosowaniu podłoga może stać się śliska lub ulec odbarwieniu.
  • Zawsze należy jak najszybciej usuwać rozlane płyny mopem, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia i ewentualnego zaplamienia.
  • Nie wolno narażać produktu na działanie stojącej wody. Grozi to poślizgnięciem.
  • Wskazówki dotyczące pielęgnacji podłóg można uzyskać od dostawcy lub ze strony internetowej.

³ Standardy ASTM wymagają montażu w zakresie temperatur 65–85°F; w pozostałych miejscach temperatura powinna wynosić 18–27°C.

  1. Znaleźć środek pomieszczenia i narysować linię od punktu A do punktu B przez całą długość pomieszczenia. Narysować drugą prostopadłą linię przecinającą pierwszą linię w środku. Pociągnąć drugą linię przez całą szerokość pomieszczenia od punktu C do punktu D
  2. Ułożyć na sucho deski ze wzorem w jodełkę w sposób przedstawiony na (Rys. 1) lub (Rys. 2). Wybrać sposób, który daje najlepszy efekt – jeden z nich będzie wyglądać lepiej na obwodzie pomieszczenia.
  3. . Przymocować pozostałe płytki na całej podłodze, pozostawiając wszystkie przycięte płytki na obwodzie nieprzymocowane. Przed ich przymocowaniem najpierw ułożyć na sucho przycięte płytki ze wzorem w jodełkę na obwodzie pomieszczenia.

Rys. 1

Rys. 2

Jeśli pod koniec instalacji pojawią się bardzo drobne nieregularności wizualne, można je skorygować za pomocą szpikulca z okrągłą końcówką.

Pobierz instrukcje w formacie PDF